Abdominal Kavite

DrSözlük sitesinden

Abdominal kavite, insan vücudunun göğüs boşluğunun altında yer alan geniş bir boşluktur. Diyafram kası ile göğüs boşluğundan ayrılır ve pelvis kemikleri ile sınırlanır. Karın boşluğunun içinde sindirim, boşaltım ve üreme sistemlerine ait birçok önemli organ bulunur.

Abdominal kavite içinde yer alan başlıca organlar arasında mide, karaciğer, safra kesesi, pankreas, dalak, ince bağırsaklar, kalın bağırsaklar, böbrekler ve böbrek üstü bezleri yer alır. Bu organlar, vücudun hayati fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynar. Örneğin, sindirim sistemi organları besinlerin sindirilmesi ve emilmesinden sorumluyken, boşaltım sistemi organları vücuttaki atık maddelerin uzaklaştırılmasında görev alır.

Karın boşluğu, aynı zamanda periton adı verilen bir zarla kaplıdır. Periton, organları korur ve yerlerinde tutmaya yardımcı olur. Abdominal kavite içindeki organlar ve yapılar, çeşitli hastalık ve rahatsızlıklara maruz kalabilir. Bu nedenle, karın ağrısı, şişkinlik, hazımsızlık gibi belirtiler ortaya çıktığında tıbbi değerlendirme yapılması önemlidir.

Yasal Uyarı

DrSözlük, en güncel tıbbi bilgileri sunmayı amaçlayan bir platformdur. İçeriklerin hazırlanmasında ve site düzenlenmesinde yer yer yapay zeka kullanılmakla birlikte paylaşılan her içeriğin doğru ve güncel olması için hekimlerden oluşan editöryal kadro tarafından yayın öncesi ve yayın sonrası periyodik olarak kontroller uygulanmaktadır.

Web sitemizde sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler, herhangi bir sağlık sorununun teşhisi veya tedavisi için profesyonel tıbbi danışmanlık, tanı veya tedavi yerine geçmez. Sağlık durumunuzla ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa, lütfen bir sağlık profesyoneli veya doktor ile görüşün. Herhangi bir tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Her ne kadar bilgilerin güncel ve doğru kalması için gayret ediyor olsak da DrSözlük’ün yayıncısı, yazarları ve sahipleri, burada yer alan bilgilerin kullanımından doğabilecek herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.