Abduksiyon

DrSözlük sitesinden

Anatomik terminolojide "abduksiyon" fiili, bir kas veya kas grubunun vücudun veya bir uzvun orta hattından bir vücut parçasını uzaklaştırma eylemini ifade eder. Bu hareket frontal düzlemde meydana gelir ve yürüme, uzanma ve dengeyi koruma gibi çeşitli fizyolojik fonksiyonlar için gereklidir.

Abdüksiyon örnekleri arasında, deltoid kasının kolu vücuttan yana doğru kaldırmadaki hareketi ve kalça abdüksiyonu sırasında gluteus medius ve gluteus minimus kaslarının uyluğu orta hattan uzaklaştırmadaki rolü yer alır. Terim, bir vücut parçasının orta hatta doğru hareketini tanımlayan "addüksiyon" ile zıttır.

Yasal Uyarı

DrSözlük, en güncel tıbbi bilgileri sunmayı amaçlayan bir platformdur. İçeriklerin hazırlanmasında ve site düzenlenmesinde yer yer yapay zeka kullanılmakla birlikte paylaşılan her içeriğin doğru ve güncel olması için hekimlerden oluşan editöryal kadro tarafından yayın öncesi ve yayın sonrası periyodik olarak kontroller uygulanmaktadır.

Web sitemizde sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler, herhangi bir sağlık sorununun teşhisi veya tedavisi için profesyonel tıbbi danışmanlık, tanı veya tedavi yerine geçmez. Sağlık durumunuzla ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa, lütfen bir sağlık profesyoneli veya doktor ile görüşün. Herhangi bir tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Her ne kadar bilgilerin güncel ve doğru kalması için gayret ediyor olsak da DrSözlük’ün yayıncısı, yazarları ve sahipleri, burada yer alan bilgilerin kullanımından doğabilecek herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.