ABC

DrSözlük sitesinden

ABC (hava yolu, solunum ve dolaşım), acil tıbbi müdahale gerektiren durumlarda kazazedenin hayati fonksiyonlarının hızlı ve sistematik bir şekilde değerlendirilmesini sağlayan temel bir protokoldür. Bu protokol, ilk müdahale ekipleri veya ilk yardım uygulayıcıları tarafından kazazedenin durumunu belirlemek ve müdahale önceliklerini belirlemek için kullanılır. Hava yolu açıklığının kontrolü, spontan solunumun değerlendirilmesi ve dolaşımın (nabız) varlığının tespiti, ABC değerlendirmesinin temel adımlarıdır. Bu hızlı ve etkili değerlendirme, zamanında müdahale imkanı sağlayarak kazazedenin hayatta kalma şansını artırır.

Yasal Uyarı

DrSözlük, en güncel tıbbi bilgileri sunmayı amaçlayan bir platformdur. İçeriklerin hazırlanmasında ve site düzenlenmesinde yer yer yapay zeka kullanılmakla birlikte paylaşılan her içeriğin doğru ve güncel olması için hekimlerden oluşan editöryal kadro tarafından yayın öncesi ve yayın sonrası periyodik olarak kontroller uygulanmaktadır.

Web sitemizde sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler, herhangi bir sağlık sorununun teşhisi veya tedavisi için profesyonel tıbbi danışmanlık, tanı veya tedavi yerine geçmez. Sağlık durumunuzla ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa, lütfen bir sağlık profesyoneli veya doktor ile görüşün. Herhangi bir tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Her ne kadar bilgilerin güncel ve doğru kalması için gayret ediyor olsak da DrSözlük’ün yayıncısı, yazarları ve sahipleri, burada yer alan bilgilerin kullanımından doğabilecek herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.