Ab-

DrSözlük sitesinden

ab- öneki, tıp terminolojisinde Latince kökenli olup "uzaklaşma", "ayrılma" veya "uzakta" anlamlarını içerir. Bu ön ek, anatomik hareketler (örneğin, abduksiyon), fizyolojik süreçler (örneğin, aberrant), patolojik durumlar (örneğin, ablasyon, absans) ve diğer tıbbi terimler (örneğin, abortus, abruptio plasenta) gibi çeşitli kavramları ifade etmek için kullanılır. ab- öneki içeren terimler, genellikle bir yapının, sürecin veya durumun normal veya beklenen olandan sapmasını veya uzaklaşmasını vurgular.

Yasal Uyarı

DrSözlük, en güncel tıbbi bilgileri sunmayı amaçlayan bir platformdur. İçeriklerin hazırlanmasında ve site düzenlenmesinde yer yer yapay zeka kullanılmakla birlikte paylaşılan her içeriğin doğru ve güncel olması için hekimlerden oluşan editöryal kadro tarafından yayın öncesi ve yayın sonrası periyodik olarak kontroller uygulanmaktadır.

Web sitemizde sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler, herhangi bir sağlık sorununun teşhisi veya tedavisi için profesyonel tıbbi danışmanlık, tanı veya tedavi yerine geçmez. Sağlık durumunuzla ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa, lütfen bir sağlık profesyoneli veya doktor ile görüşün. Herhangi bir tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Her ne kadar bilgilerin güncel ve doğru kalması için gayret ediyor olsak da DrSözlük’ün yayıncısı, yazarları ve sahipleri, burada yer alan bilgilerin kullanımından doğabilecek herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.