Abdominopelvik

DrSözlük sitesinden

"Abdominopelvik" terimi, tıp alanında hem abdomen (karın) hem de pelvis bölgelerini kapsayan anatomik yapılar, organlar veya bu bölgelerde meydana gelen patolojik durumları tanımlamak için kullanılır. Örneğin, "abdominopelvik ağrı" terimi, hem karın hem de pelvis bölgesinde hissedilen ağrıyı ifade ederken, "abdominopelvik ultrasonografi" hem karın hem de pelvis bölgesindeki organların görüntülenmesini sağlayan bir tanı yöntemidir.

Yasal Uyarı

DrSözlük, en güncel tıbbi bilgileri sunmayı amaçlayan bir platformdur. İçeriklerin hazırlanmasında ve site düzenlenmesinde yer yer yapay zeka kullanılmakla birlikte paylaşılan her içeriğin doğru ve güncel olması için hekimlerden oluşan editöryal kadro tarafından yayın öncesi ve yayın sonrası periyodik olarak kontroller uygulanmaktadır.

Web sitemizde sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler, herhangi bir sağlık sorununun teşhisi veya tedavisi için profesyonel tıbbi danışmanlık, tanı veya tedavi yerine geçmez. Sağlık durumunuzla ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa, lütfen bir sağlık profesyoneli veya doktor ile görüşün. Herhangi bir tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Her ne kadar bilgilerin güncel ve doğru kalması için gayret ediyor olsak da DrSözlük’ün yayıncısı, yazarları ve sahipleri, burada yer alan bilgilerin kullanımından doğabilecek herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.