Abdominoperineal

DrSözlük sitesinden

"Abdominoperineal" terimi, tıp literatüründe hem abdomen (karın) hem de perine (genital ve anal bölge arasındaki alan) bölgeleriyle ilişkili anatomik yapıları, organları veya bu bölgelerde uygulanan cerrahi prosedürleri tanımlamak için kullanılır. Örnek olarak, "abdominoperineal rezeksiyon", rektum kanseri gibi durumlarda uygulanan, hem karın hem de perine bölgesini içeren geniş bir cerrahi girişimdir.

Yasal Uyarı

DrSözlük, en güncel tıbbi bilgileri sunmayı amaçlayan bir platformdur. İçeriklerin hazırlanmasında ve site düzenlenmesinde yer yer yapay zeka kullanılmakla birlikte paylaşılan her içeriğin doğru ve güncel olması için hekimlerden oluşan editöryal kadro tarafından yayın öncesi ve yayın sonrası periyodik olarak kontroller uygulanmaktadır.

Web sitemizde sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler, herhangi bir sağlık sorununun teşhisi veya tedavisi için profesyonel tıbbi danışmanlık, tanı veya tedavi yerine geçmez. Sağlık durumunuzla ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa, lütfen bir sağlık profesyoneli veya doktor ile görüşün. Herhangi bir tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Her ne kadar bilgilerin güncel ve doğru kalması için gayret ediyor olsak da DrSözlük’ün yayıncısı, yazarları ve sahipleri, burada yer alan bilgilerin kullanımından doğabilecek herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.